2009. március 25., szerda

Gyurcsányék hallják meg Sólyom szavait!
2006 óta aktuális az előre hozott választások megtartása
2009. március 25. 13:29


Lippai Roland - Forrai Mária Melinda

A Gyurcsány-kormány leváltása előre hozott választásokkal már 2006 októberétől napról napra aktuálisabb – jelentette ki az MNO-nak Zárug Péter Farkas Sólyom László szerdai szavaira reagálva. Boros Bánk Levente állítja: teljesen egyértelmű, hogy a konstruktív bizalmatlanság benyújtását azért találták ki, hogy megkerüljék vele az államfőt. Ha Gyurcsányék nem veszik az „üzenetet”, akkor végleg bizonyítják, hogy nem sok közük van a demokratikus működéshez – tolmácsolhatnánk Fricz Tamás szavait. Politológusokat kérdeztünk.

Megint a minipárt dönthet? Jelenleg az SZDSZ-en múlik, hogy lesz-e előre hozott választás vagy sem – mondta az MNO-nak Simon János. A politológus hozzátette: ha rábólintanak a szocialisták jelöltjére, akkor elmaradhat a referendum. Az „SZDSZ mindig nagyon megkéri a támogatásának az árát”. Egyelőre Surányi György tűnik a befutónak, ám tőle az „MSZP egy része fél”, hiszen olyan intézkedéscsomagot hozhat – a Reformszövetség gondolatai mentén –, amelyek nagyban megnehezíthetik a szocialisták hagyományos és egyben utolsó szavazóbázisának a mindennapjait. Az SZDSZ ugyanakkor „nem foglakozik azzal, hogy mi lesz a nyugdíjasokkal”. A politológus szerint az MDF-ben Dávid Ibolya és Herényi Károly között is megjelent az első törésvonal: Herényi nem akar kormányzati pozíciót, míg Dávid nem zárkózott el a feladattól. Az látszik, hogy Dávid egyre magányosabb – teszi hozzá az elemző, aki emlékeztetett arra is, ha Bokros Lajos jelölése felhördülést okozott, akkor könnyen elképzelhető, hogy egy ilyen „teljes balraát” fordulat mit okozhat a frakció nélküli kis pártban. Sok fontos értékkel, többek között a népfelség elvével is szembemenne a párt – mondta Simon. (L. R.)
Az államfő előre hozott választásokra vonatkozó mondatai már 2006 októberében is aktuálisak lettek volna, Sólyom László már akkor – idézőjelesen – „csak” morális válságról beszélt, s burkoltan szólította fel az MSZP-t arra, hogy váltsanak miniszterelnököt – jelentette ki lapunknak Zárug Péter Farkas. Azóta napról napra aktuálisabbá vált a legitimációban erodálódott, a társadalmi bizalmat felélő Gyurcsány-kormány leváltása az előre hozott választások kapcsán – teszi hozzá a politológus. Vagyis a köztársasági elnök előre hozott választásokra vonatkozó mondatait egyszerű ténymegállapításoknak kell tekintenünk.
A konstruktív bizalmatlanságra vonatkozó gondolatai jól tükrözik mindazt a folyamatot – folytatja Zárug –, amelyben a Gyurcsány-kormány és maga a miniszterelnök három év alatt tökéletesen kiüresítette a közjog demokratikus és morális kódjait, vagyis az alkotmányos jogintézményeket pusztán olyan jogtechnikai kérdéseknek tekintette a leköszönő miniszterelnök, amelyek a szocialisták hatalmi túléléséhez eszközök.

A politológus úgy fogalmazott: az alkotmány szövege betartatik a jelenlegi konstruktív bizalmatlansági indítvány kapcsán, azonban eredeti rendeltetésétől eltérően „ismét azzal állunk szemben, hogy a demokrácia kiteljesedése helyett a demokrácia szűkítésére használja ezt hatalmi túlélésként a kormányfő”. Az államfő ilyen irányú megjegyzését szintén tényközlésként, és nem jogértelmezésként kell felfogni – teszi hozzá Zárug Péter.

Sólyom szavának súlya kell, hogy legyen!

Sólyom László a korábbiakban már többször utalt a legitimitás hiányára, ám most először mondta ki nyíltan ezzel kapcsolatos fenntartásait – jelentette ki az MNO-nak Boros Bánk Levente, aki egyetért az államfő azon kijelentésével, hogy ebben a helyzetben egy előre hozott választás lenne a jó megoldás. Mint a politológus fogalmazott, ugyan az államfőnek nincs beavatkozási lehetősége, ennek ellenére szavának súlya kell, hogy legyen. Ám kérdéses, lesz-e hatása, félő, hogy ahogy korábban, most sem fogják az államfő véleményét a döntés szempontjából mérvadónak tekinteni – tette hozzá Boros.

Mint az MNO-nak kifejtette, teljesen egyértelmű, hogy a konstruktív bizalmatlanság benyújtását azért találták ki, hogy megkerüljék vele a köztársasági elnököt, akinek így az amúgy is szűkös lehetőségei tovább szűkülnek. Hiszen lemondás esetén az államfő bárkit szabadon jelölhetne kormányfőnek, amely könnyen vezethetne az előre hozott választásokig, amennyiben az államfő jelöltjéről 40 napon belül nem dönt a parlament. Sólyom László ezzel a kijelentésével arra a nyilvánvaló tényre is rámutatott: ugyan a miniszterelnök személye más lesz, ám a háttérből ugyanazok a pártok, illetve személyek fognak irányítani, akik eddig – hívta fel a figyelmet Boros Bánk.

Mint fogalmazott, kérdés, ha ez idáig nem voltak képesek kezelni a gazdasági válságot, akkor mi a garancia arra, hogy egy személycserével ez sikerülhet.

Diktatúra vagy demokrácia?

Sólyom Lászlónak van akkora súlya és tekintélye, hogy egy ilyen kijelentés mellett senki sem mehet el – jelentette ki Fricz Tamás az MNO-nak. Mint a politológus elmondta, ha Gyurcsány Ferenc és köre semmibe veszi az államfő előre hozott választásokra utaló kijelentését, azzal azt bizonyítja, hogy nincs meg a demokratikus elkötelezettség. Ha süket fülekre talál a köztársasági elnök álláspontja, akkor Gyurcsányék csak azt bizonyítják, hogy diktatórikus módon ragaszkodnak a hatalomhoz.


Sólyom: Az előre hozott választás a legjobb megoldás
2009. március 25. 12:07


MNO
Csak egy előre hozott parlamenti választás adhat esélyt arra, hogy egy stabil, széles körű felhatalmazással rendelkező kormány állhasson fel – jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök a köztelevíziónak adott interjújában szerdán.

• Gyurcsány: Szélesebb körű kormányátalakítás is várható
• Az Új Szó Gyurcsány taktikázásáról és az új választásokról

Hozzátette: csak egy ilyen kormánynak lenne elég háttere ahhoz, hogy hosszú távú, többéves programot megvalósíthasson, és így ki tudja vezetni az országot a válságból. Kiemelte: a konstruktív bizalmatlansági indítvány olyan eszköz, mely alkotmányosan ebben a helyzetben nem kifogásolható, azonban tudni kell, hogy kizárólag egy személyi döntésről szól, egy régi miniszterelnök helyett új miniszterelnököt választanak meg, az új kormány programját pedig nem kell sem bemutatni, sem megvitatni. Ez a jelenlegi kísérlet kifejezetten átmeneti és rövid távú válságkezelést céloz meg – mondta. Hozzátette: „ez az az eszköz, az összes lehetséges technika közül, mely a legkevésbé demokratikus”.

Mint hangsúlyozta, egy előre hozott választáson a pártoknak meg kell küzdeniük a bizalomért, és csak akkor fogják helyreállítani a hitelességet, ha valóban olyan kampány lesz, melyben reális programok hangzanak el, és amely nem hiteget senkit. Véleménye szerint jelenleg a kormányoldalon olyan megoldási kíséret folyik, mely bevallottan rövid távú, átmeneti hatású, és a jövendő kormányprogram tartalmáról sem lehet semmit tudni.

Magyarországot a gazdasági válságon kívül egy nagyon súlyos bizalmi, hitelességi válság is sújtja – emelte ki Sólyom László. Maga a miniszterelnök azért jelentette be a távozási szándékát, mert a szavahihetősége súlyosan sérült – mondta. Mint kiemelte, a távozási szándék bejelentése olyan lépés volt, mely megnyitotta az utat a változások előtt, azonban az a változás, mely készülőben van, szerinte nem kielégítő. Véleménye szerint a mostani kísérlet egy évvel késleltetheti a helyzet rendezését.

Sólyom László arról is beszélt, kötelessége szólni akkor, ha a miniszterelnök olyan kijelentést tesz, miszerint az ügyészség és a bíróság egyes esetekben egy ellenzéki párt sugallmazása szerint működik. Ez súlyosan veszélyezteti az államszervezet demokratikus működésébe helyezett bizalmat – tette hozzá.

(MTI)

Nincsenek megjegyzések: