2009. február 2., hétfő

2009-02-02 12:54
„Veszélyes” képviselőket iktatna ki Gyurcsány?

Gyurcsány Ferenc célja, hogy az általa javasolt választási rendszer bevezetésével kiiktassa a számára veszélyes egyéni képviselőket – hangsúlyozta hétfői sajtótájékoztatóján Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője. Mint fogalmazott, a képviselők létszámának felezésére a listás választás eltörlésével is lehetőség van, ezért a pártja nem támogatja a kormányfő elképzeléseit.



Nem támogatja a Fidesz Gyurcsány Ferencnek a választási rendszer átalakításáról szóló javaslatait. Az ellenzéki párt szerint úgy kell csökkenteni az Országgyűlés létszámát, hogy megőrzik a jelenlegi egyéni és listás rendszert, és egyszerűen a felére csökkentik a képviselők számát. Navracsics Tibor hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a bejelentett javaslatokkal Gyurcsány Ferenc célja az, hogy ő legyen az ura az MSZP következő listájának és frakciójának is, és ezért próbálja a számára veszélyes egyéni képviselőket kiiktatni.

Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy 2005-ben még egy ötpárti egyeztetésen az MSZP és az SZDSZ képviselői is abban értettek egyet, hogy maradjon meg a vegyes, vagyis egyéni és listás rendszer kombinációjából álló választási rendszer. Ezt a közmegegyezésnek örvendő szisztémát rúgta fel Gyurcsány Ferenc, amikor a polgároktól elszakított tisztán listás rendszerre tett javaslatot – mondta. A Fidesz frakcióvezetője szerint a csak listás rendszer alapvetően változtatná meg Magyarország politikai jellegét, a listás és egyéni jelöltekre épülő választási rendszer kényszerítette ugyanis a politikusokat arra, hogy a polgárokkal szoros és közvetlen kapcsolatot tartsanak fenn. Az ellenzéki politikus szerint ha tisztán listás rendszer lesz, akkor a jelölteknek nem a választók, hanem a pártközpontok felé kell majd megfelelni, hiszen csak ők döntik el, ki kerüljön a listára.

Navracsics Tibor szerint gesztusnak jó lehet a közjogi törvénycsomag, de az államháztartásra és a költségvetésre gyakorolt hatása nagyságrendekkel marad el attól, amire szükség lenne, így inkább egy megfelelő gazdasági programot várnának a kormányfőtől. Az ellenzéki politikus kifogásolta azt is, hogy a sajtóhírek szerint újabb 1 milliárd eurós hitelt készül felvenni a kormány, így bő egy hét alatt a korábbi vállalással már közel 500 milliárd forinttal fog nőni Magyarország hitelterhe, miközben már most is kiemelkedően magas az ország államadóssága.

(FH)

Nincsenek megjegyzések: