2009. február 1., vasárnap

Gyurcsány bármeddig hajlandó emelni a tétet


A T. Házban január 29-én történtek arra engednek következtetni, hogy az MSZP időzített gazdasági összeomlásra törekszik. Az ijesztő forgatókönyvben az a logika, hogy a Nagy Cél, a hatalom megtartása a 2010-es általános gazdasági válság "segítségével" biztosabbnak ígérkezik, mint valódi reformokkal idén.
A Parlament rendkívüli üléséből egyetlen következtetés vonható le: az MSZP leszámolt az illúzióval és az ország pénzügyi összeomlása utáni időkre kezdett felkészülni. A mai felszólalásokból egyértelműen kitűnik, hogy az elkövetkezendő időszak az ország pénzügyi lehetőségeinek teljes kimerítéséről fog szólni. Gyurcsányékat ugyanaz az elv vezérli, mint minden autokrata (diktatórikus) jellegű vezetést a történelemben – lerövidíteni az elkerülhetetlen vereség utáni visszatéréshez szükséges időt. A módszer igen jól ismert: 1) a rendelkezésre álló eszközök számát csökkenteni kell – vagyonkiárusítás, a majdani források lekötése hitelekkel; 2) a következő politikai garnitúra hiteltelenítése a számba jöhető partnerek előtt; 3) olyan áthúzódó gazdaságfejlesztési beruházások indítása, amelyek külső partnerek bevonását eredményezik, és garantáltan pozícióban tartják őket.

Az átmentés folyamata megkezdődött, ennek jól látható jelei vannak. Az állami vagyon egyszerűen elolvadt, a hitelállomány szinte kezelhetetlen nagyságú, és egy sor nagy nemzetközi beruházás megkezdése ez év közepére várható. Ezek együttesen azt vetítik előre, hogy elhúzódó válság esetén a jelenlegi kabinethez kapcsolódó érdekkörök bevételei közel három évre biztosítottak. Ez a társadalom viszonylag szűk szegmensét érinti, cirka 10–12 százalékát.

A társadalom nagyobbik része, a kis- és középvállalkozások (kkv-k) által foglalkoztatottak, továbbá a jelenleg recesszió előtt álló multik, illetve a kis- és középgazdák (kkg-k), azaz az éppen megélők kerülnek igazán bajba. Ez a társadalmi réteg a FIDESZ szavazóbázisa. A válság, a 2010-es választások után fog eszkalálódni. Ez a réteg fogja legjobban megérezni. Az elégedetlenséget előre kódolják a rendszerbe.

A társadalom másik fele, a szociális támogatásokból élők kiszolgáltatottsága nőni fog. A szociális támogatások átalakítása és csökkentése 2010 után szinte bizonyos, s ez egy másik elégedetlen réteg megjelenését ígéri. Ez a két réteg együttesen a teljes szavazati joggal rendelkező társadalmon belül 60 százalék.

Amennyiben egy jelentős gazdasági recesszió összekapcsolódik a gyenge forinttal, az 20 százalékos reálbércsökkenést, és ezáltal a jelenleg teljesítőképességének határán álló középosztály összeomlását eredményezheti, következésképpen a magasan képzett műszaki és orvosi értelmiség külföldre vándorlását. (Ez jelenleg is folyik már, de számításaim szerint ez közel 100 ezer külföldön munkát vállaló embert érint majd 2010 és 2012 között)

A jelenlegi politikai vezetés érdeke lehet tehát a gazdasági összeomlás „megfelelő” időzítése. Ez véleményem szerint 2010 augusztusa és szeptembere között történik majd meg. (Ennek okait hosszasan lehetne elemezni – lásd Csath Magdolna és Bogár László írásait; sőt technológiai eszköztárát is meg lehet adni, talán még a folyamat lépéseit is.). A gazdasági összeomlás etnikai konfliktusokat fog eredményezni, mint Kelet-Szlovákiában voltak az éhséglázadások.

A kódolt konfliktus és a hozzá kapcsolódó hatalomátmentés csakis akkor lehet sikeres, ha sikerül a 2/3-os parlamenti vereséget elkerülnie az MSZP–SZDSZ–MDF csoportnak. A 2/3-os vereség azzal fenyegeti őket, hogy az Országgyűlés megváltoztathatja a mentelmi jog körét, illetve esetileg felfüggesztheti, és az egész átmentési kísérletnek semmi értelme nem lesz, ha akkor már letartóztatásban vannak.

Gyurcsány és követői mindent egy lapra tesznek föl. A vázolt forgatókönyv megerősítésének fogják venni, ha az EU választásokon nem szenvednek rendkívül súlyos, 2/3-ot meghaladó vereséget.

Nincsenek megjegyzések: