2009. március 21., szombat
Gyurcsány nagyszínházi produkcióba kezdett - gondola megjegyzéssel
Kész lemondani a miniszterelnökségről Gyurcsány Ferenc. Két hét alatt kell miniszterelnököt találnia az MSZP-nek Gyurcsány Ferenc kilátásba helyezett lemondása után. A pártelnöki posztról Gyurcsány nem akar visszalépni, csak a becsődölt kormányzást ajánlja föl pártbeli ellenfeleinek.
Gyurcsány azt kérte a küldöttektől, hogy bízzák meg a pártelnököt, a választmány elnökét és a szocialista frakcióvezetőt az új miniszterelnök megnevezésének előkészítésével.
"Sokan mondják, hogy az ellenzék józan magatartásának én vagyok az akadálya. Remélem, hogy így van, mert ha igen, akkor én most ezt az akadályt megszüntetem" - jelentette be Gyurcsány.
Magyarország és a magyar baloldal 2009-ben az elmúlt hét évben elért eredmények ellenére minden eddiginél nagyobb nehézségekkel néz szembe – mondta a miniszterelnök. Az, hogy gazdaságilag sebezhető az ország, azért van, mert az államnak túl sok minden nyomja a vállát, túl nagy terheket vállalt – vélekedett a kormányfő, aki szerint a gondok nem csak gazdasági természetűek. Szerinte 2006-ig „közveszélyes álomba ringattuk magunkat”. Hozzátette: az országban 1998 után szétszakadt a nemzeti közösség, brutális belpolitikai háborúskodás zajlik a Fidesz miatt.
Bevallotta: "szavahihetőségem jelentősen sérült"
Tévedtem erőnket, lehetőségeinket illetően, fontos pillanatban adós maradtam a világos beszéddel, szavahihetőségem ennek következtében jelentősen sérült – mondta a miniszterelnök. Az MSZP minden hibája és gyengeséges ellenére a tisztességes és jó oldalon áll – tette hozzá. 2002-2006 között hibás gazdaságpolitikát folytattunk – szögezte le a kormányfő.
„Tavaly januárban azt mondtam az elnökségnek, hogy ha egy éven belül nem sikerül növelni a támogatottságunkat, akkor ki kell nyitni a személyi kérdéseket. Letelt az egy év. Támogatásunk nem nőtt, éppen ellenkezőleg, csökkent”– fogalmazott Gyurcsány Ferenc. „Ha én vagyok a változások akadálya, akkor ezt az akadályt most megszüntetem” – közölte a miniszterelnök.
A pártról szólva azt mondta: annak belső viszonyai keveset változtak az elmúlt években, feltűnő a személyi-hatalmi politizálás dominanciája, s az innováció hiánya. Gyurcsány Ferenc szerint a fő felelőség ugyan a vezetőké, de közülük kiemelkedik a párt elnökének, a miniszterelnöknek a felelősége.
"Vigyáznunk kell az emberekre"
"2002 és 2006 között hibás gazdaságpolitikát folytattunk. Nem mentség, hogy társadalmi-szociális céljaink tisztességesek voltak. (...) De nagy árat fizettünk és fizetünk érte" - fogalmazott Gyurcsány. Az MSZP minden hibája és gyengesége ellenére a tisztességes és jó oldalon áll szerinte, de bírálta a pártot: "Feltűnő az innováció hiánya, a személyi, hatalmi politizálásra való hajlam a pártban. az MSZP módszerei és stílusa nem egyszer nélkülözi a frissességet" - mondta.
A politikust elsősorban nem szándékai, hanem eredményei minősítenek - utalt saját magára, miközben hangsúlyozta pozitív szándékait. Ugyanakkor azt mondta, "a választók a sikert alig, a kudarcokat pedig többszörösen látják", bár az ország szempontjából "az elmúlt három év egyenlege pozitív".
A válsággal szemben csak közös teherviseléssel lehet fellépni - mondta a kormányfő, aki szerint nincs ember, aki meg tudná állítani a negatív hatásokat. Több reform és több szolidaritás kell, jobban szabályozott piac és erős, szolidáris állam - mondta. Szerinte számolni kell azzal, hogy a válság mélyebb és hosszabb lesz, mint gondolták. A kormánynak nincs más választása, mint csökkenteni a kiadásokat, de közben "vigyáznunk kell az emberekre". Gyurcsány hozzátette, mentesnek kell maradni a baloldali populizmustól.
A miniszterelnök azt mondta: tovább kell vinni a szakképzés, a felsőoktatás, az egészségügy reformját, elő kell készíteni a társadalombiztosítás átalakítását.
Nem tudni, mit tapsoltak meg: hogy lemond vagy hogy tönkretette?
„Nem kívánok elmenni, nem kívánom feladni a küzdelmet” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Politikus lettem és az is maradok – fogalmazott. „Vezetni szeretném a szocialista pártot” – tette hozzá. Gyurcsány Ferenc azt mondta, hosszabb távon is az ország sorsát, jövőjét befolyásoló, azért tenni akaró és tenni tudó emberek sokaságát kívánja gyarapítani.
A pártelnök beszédének végén a kongresszus résztvevői állva tapsoltak, majd zárt ülésen folytatódott a tanácskozás.
Két hét alatt kell miniszterelnököt találni
A pártelnök nem nevezett meg jelöltet maga helyett.
Ugyanakkor Gyurcsány távozása csak akkor vehető biztosra, ha a parlament két hét alatt képes lesz új jelöltet találni. Ehhez legalább két párt egyetértésére lesz szükség, és a kiválasztott személyre még az MSZP kongresszusának is rá kell bólintania.
Ami az ügy technikai levezénylését illeti, a miniszterelnök saját maga tervez konstruktív bizalmatlansági indítványt benyújtani önmaga ellen a parlamentnek. Mindezt körülbelül két hét múlva tenné.
Ez az idő áll az MSZP rendelkezésére, hogy kiválassza a következő miniszterelnököt. Ez azt is jelenti, hogy két héten belül újabb pártkongresszust hívnak össze, még a bizalmatlansági indítvány benyújtása előtt.
A konstruktív bizalmatlansági indítvány sikeréhez MSZP-n kívüli képviselők támogatása is szükséges. Az SZDSZ egyik prominense szerint Gyurcsány most komolyan gondolja távozását, a két párt vasárnap kezdi meg tárgyalásait. Az Index információi szerint szombat reggel Gyurcsány Ferenc Fodor Gáborral egyeztetett várható lépéséről.
Ráadásul Gyurcsány Ferenc szerint az új miniszterelnök személyét konszenzussal kellene megválasztani. Következésképpen az MSZP tárgyalói valamennyi ellenzéki párttal egyeztetni akarnak az új kormányfőről.
Mi a konstruktív bizalmatlansági indítvány
A bizalmatlansági indítvány a parlamenti többség bizalmát elveszítő kormányfő elmozdításának alkotmányos eszköze. A magyar alkotmányos rendszer csak a konstruktív indítványt ismeri: a kezeményezést azért nevezik így, mert a képviselők nemcsak a korábbi miniszterelnök iránti bizalom megvonásáról, hanem egyből új kormányfő választásáról döntenek, akit az indítványban értelemszerűen meg kell nevezni. Az indítványt a képviselők ötöde nyújthatja be. Ha a kezdeményezést a képviselők több mint fele megszavazza, akkor az új miniszterelnök megválasztása befejezett ténynek minősül, az előző kormány és kormányfő mandátuma pedig azonnal megszűnik.
* * *
A javaslat a belső lázadás megfékezésére szolgál. Gyurcsány szeretné kiugrasztani a nyulat a bokorból, ugyanis belső ellenzékét rá akarja kényszeríteni egy ellenfél nevesítésére. Ha Szekeresék ezt megteszik – akkor Gyurcsány odaajándékozza ennek az ellenfélnek a csődbe vitt kormányzást, ő maga pedig megpróbálja újraépíteni magát a 2010-es választásokra.
Pillanatnyilag Szekereséknek csak rossz választásuk van. Ha visszavonulnak, akkor Gyurcsány befészkelte magát a pártba is – és a mostani zendülők politikai pályájának vége.
Ha Szekeres (vagy más) elfoglalja a miniszterelnöki széket, akkor Gyurcsány fogja a legharciasabban kikövetelni a radikális „reformokat” – és a következő elnyomorodásért „a másik” lesz a felelős…
Ahogy a dolgok haladnak, maga az MSZP lesz Gyurcsány első nagy áldozata.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése