2009. május 17., vasárnap


Ingatlanadó


Hogy mit is talált ki nekünk a senkik által megválasztott miniszterelnökünk, érdemes utánaszámolni.
A Népszabadság Online-on a 2009. május 12-én megjelent adatok szerint a 2010-től bevezetésre kerülő ingatlanadó az alábbiak szerint alakul:

2 Millió Ft-ig 0%
10 Millió Ft-ig a 8 milliós értékre 0,25%
30 Millió Ft-ig a 30 millióg terjedő rész 0,35 %-a
30 Millió felett 0,5 %
Garázs, nyaraló, iroda, műhely 1%


Idézve az NOL cikkét:
‘A lakások esetében sávos adózást alkalmaznának. A jelenlegi terv szerint 2 millió forintig nulla kulcs volna érvényben, a 10 millióig terjedő nyolcmilliós értékre 0,25 százalék, a 30 millióig terjedő részre 0,35, az a feletti ingatlanértékre pedig 0,5 százalék adó jutna. Az egyéb ingatlanoknál a számított érték 1 százalékát kellene kifizetni, sávok nélkül. Mentesség nincs, a nyugdíjasok azonban választhatnának, hogy az adó megfizetése helyett azt kérik: terhelje rá az állam jelzáloggal az adót az ingatlanra. Ekkor az örökösök fizetnék meg az adót - vélhetően a jegybanki alapkamattal növelt összegben. A kabinet számításai szerint azonban így is minimum 60 év kellene ahhoz, mire az évek alatt összegyűjtött adóösszeg eléri a lakás értékét. Az éves teher egy tízmilliósra taksált lakás esetén 20 ezer forint volna, egy ötvenmilliós ház adója pedig 190 ezer forint lenne évente.’

Mit is jelent ez?

Egy kis számtan következik.
Elöljáróban egy kis uzsora-technológia.
Tegyük fel, hogy Ön nyugdíjas, és még nagyon sokáig szeretne élni.
Egy panellakásban lakik, melynek értéke 10 millió Ft.
A kormány szerint ez évi 20.000 Ft ingatlanadót jelent, amit ráterhelnek az Ön ingatlanjára.
Hogy számolják ki, hogy mennyit?
Tegyük fel, hogy igaz a 20000 Ft évente egy 10 milliós lakásra. Ekkor Ön kap egy fizetési meghagyást, miszerint be kell fizetnie 20000 Ft-ot, 12 havi egyenlő részletekben minden hónapban. Ez nem is tűnik olyan soknak ugye? Ez 1.670 Ft ingatlanadót jelent havonta.

Ha Ön azt választja, hogy inkább terheljék az örököseire, akkor a jegybanki alapkamattal elkezdik terhelni az ingatlant. Mivel kamatos kamattal számolnak, ez azt jelenti, hogy Önnek a tartozásának egészét fogják kamatos kamattal terhelni.

A jegybanki alapkamat az MNB hitatalos honlapja szerint évi 9,5 % Ez azt jelenti, hogy önnek havonta a 9,5 % 1/12-ed részét számolják fel kamatnak. Így a lakására csak az első hónapban igaz az 1670 Ft-os tartozás. Ha egy kicsit utána számolunk, döbbenetes eredmény jön ki! Az első év végére Önnek már 1000 Ft-tal többet kellene fizetnie, mint 20.000 Ft.

Ha a táblázatunkat előre görgetjük, kiderül, hogy 492 hónap alatt az Ön tartozása egyenlő a lakása mostani értékével !!! 492 hónap az pontosan 41 év! 41 év alatt tehát az államé lesz az Ön lakása, és az örököseinek nem jut semmi! Ha az így kapott 10.058.992 Ft-ot elosztja ezzel a 492 hónappal, kiderül, hogy nem hogy évi 20.000 Ft, hanem havi 20.445 Ft-ra jön ki az ingatlanadó! Mindenki döntse el maga, hogy ez mi, és kinek is jó!

Ha Önnek 50 millióra értékelik fel az ingatlanját, akkor az előző táblázat szerint 35 év alatt kaparintja meg az állam a családi házát. Ez egyike sem egyezik Bajnai azon állításával, miszerint 60 év alatt éri el a terhelt érték az ingatlan értékét. Tegyük fel, hogy Ön egy garázszsal is rendelkezik, amit 2 millióra értékel fel a Bajnai által akkreditált baráti becsüs. Ennek 1 % az adója évente. Ha valaki nem banki szakember, azt hihetné hogy 100 évig kellene fizenie az 1 %-os adóval. De ez nem így van! Ugyanis egy ilyen garázs 1%-os évi adója 20000 Ft. Ugyanazzal a jelzálog-terheléssel számolhatunk, amivel Bajnai egy 10 milliós lakást.

Ezek szerint 298 hónap alatt fizeti ki egy 2 milliós garázs árát még egyszer az államnak! Ez bizony 25 év, és nem 100. Így Ön a garázsára havi 6753 Ft-ot fog fizetni Bajnainak. Kiszámolta már, hogy a lakása Önnek mibe is került? Jó esetben alacsony kamattal visszafizette a banknak a törlesztést. Abból a jövedelméből, aminek 50%-át legombolták már személyi jövedelemadó formájában.

A lakása vásárlása után kifizette a 6%-os illetéket, vagy ha örökölte, akkor haláladó formájában 10 %-ot. Viszont ekkor Ön szülei vagy nagyszülei dolgoztak meg érte verítékkel, és adóztak utána! Ha építkezett, akkor kifizette az építőanyagot annak 25%-os ÁFÁ-jával együtt.

A számítások szerint így kb. 40 év alatt az összes magyarországi ingatlan a bankok kezébe kerülhet!!! Kinek lesz ez jó?

Az Ön unokáinak? Bajnai vigyorogva közli, hogy lehet kisebb ingatlanba is költözni. Így nem 35, hanem 41 év alatt kaparintják meg, amiért egy életen át verítékkel dolgozott!

A döntés tehát az ÖN kezében van! Akarja-e, vagy sem?

Kovács-F. László

Nincsenek megjegyzések: