2009. szeptember 6., vasárnap


A nemzeti ügyek kormányzását kell megvalósítanunk
2009. szeptember 5.
Orbán Viktor a hatodik kötcsei polgári pikniken a balliberális oldal bukásáról és a politikai erőtér változásairól beszélt.



Orbán Viktor a kötcsei polgári találkozón elmondott beszédében hangsúlyozta: Magyarországon ma jobboldali konjunktúra van, de ha a választás után mindössze "ellenkormányzást" hozunk létre, akkor visszajön az a duális erőtér, ahol az egymásnak feszülés a legfontosabb. Ezért az állandó politikai harcok elkerülése érdekében a nemzeti ügyek kormányzását kell megvalósítanunk.

A Fidesz elnöke kitért arra is, hogy a baloldal hatalompolitikai rendszere összeomlott, mert finanszírozhatatlanná vált, így a neoliberális értékekre alapozott korszak is véget ért. Orbán Viktor hangsúlyozta: a neoliberális értékekre alapozott politika sikertelenné tette az országot, de a magyar társadalom a jobboldali értékeket is az alapján fogja megítélni, hogy az azokon alapuló kormányzás sikeressé tudja-e tenni Magyarországot.

A leendő polgári kormány személyi összetételével kapcsolatos találgatásokra utalva a Fidesz elnöke azt mondta: "Lassacskán mindenki kormányt alakít, én a kivételek közé tartozom". Hozzátéve: minden szerkezeti, személyi javaslatot lajstromba vesz, de az erről szóló döntéseknek nincs még itt az idejük. Mi olyan politikai közösség vagyunk, ahol munkát osztogatnak és nem pozíciókat - tette hozzá a pártelnök.

Orbán Viktor beszédében kifejtette, a kormányzás célja - kisbetűvel, két szóban írva -„magyar ország”, amely a létezés magyar minőségét jelenti. Eszerint a magyaroknak van egy saját látása, ahogyan leírják, megértik a világot. Ezt a kulturális minőséget kell a kormányzatnak megőrizni. A kormányzás célja közjogi értelemben: „Magyarország vezetése”, tartalmilag azonban annak biztosítása, hogy „magyar ország” maradjon.

Mint elmondta, az elit teljesítményét ma annak alapján ítéli meg a közvélemény, hogy a kormányzásban, a politikai élet megszervezésében sikeres volt-e, vagy sem. A neoliberális elitet azért tekintik ma bukottnak, mert az általa kínált minták és értékek kudarchoz vezettek. A neoliberális szellemi holdudvar és az általa támogatott politikai közösség az országot sikertelenné tette. Ugyanakkor az emberek úgy gondolják, hogy nemcsak a kormányzat szerepelt le, hanem megbukott az a két alappillér is, amelyre szellemi identitásukat építették. Egyrészt, a közösség és az individuum közötti viszonyrendszer elbillent az utóbbi irányába. Másrészt kudarcot vallott a tudományos kapitalizmus.

A jelenlegi helyzetet elemezve Orbán Viktor rámutatott arra is, hogy egyúttal összeomlott egy hatalompolitikai rendszer, amelyet 1990 után épített ki a baloldal, és amely garantálta a társadalom legfontosabb elitpozícióinak kézben tartását. A rendszer azonban többé nem volt finanszírozható. A jobboldal, a baloldal hatalompolitikai építkezésére 1994 után állandóan reagált. Ilyen válasz volt például, 1996-ban a polgári szövetség megalakítása, amelyből kormányzás lett, majd végül létrejött egy erős, kiegyensúlyozott európai néppárt.

Orbán Viktor elmondta, Magyarországon ma "jobboldali konjunktúra" van, illetve egy duális párt elit alakult ki. Ennek jellemzője az állandó értékvita. Nincs egyetlen érték, vagy közös cél, amelyet mindkét fél elfogadna. A jelenlegi politikai erőtér jellemzője, hogy centrális, megszűnt a dualitása. A soron következő választás arról is szól, hogy a magyar politika tizenöt-húsz éve olyan lehet, amelyben egy, a nemzeti ügyek megfogalmazására képes nagy kormányzópárt létezik.

A Fidesz elnöke beszédében rámutatott: az elitirodalom szerint ahhoz, hogy az elit teljesíthesse kultúrateremtésen fennálló kötelezettségét, néhány létformát nem választhat. "Az elitnek szépen, nemesen és választékosan kellene élni" - mondta, hozzátéve: nem lehet úgy élni, hogy az önteltség, a törtetés, a szorongás, a számonkéréstől való félelem, az önvédelem, vagy önigazolás állapotában van az elit. A következő kulturális kormányzat dolga tehát, hogy az említett létformákat elkerülhetővé tegye.



orbanviktor.hu

Nincsenek megjegyzések: