2009. október 4., vasárnap

AZ ÚJ KORMÁNY EZEKKEL KEZDENE

Ha a Fidesz kormányra kerül, első lépései a gazdasági növekedés beindításáról szólnak majd, új alapokra helyezné a szlovák-magyar viszonyt, törvényt alkotna a kettős állampolgárságról, megemelné a rendőrség létszámát, és megakadályozná, hogy a közintézmények MSZP-s kifizetőhelyként működjenek. Minderről Szijjártó Péter, a párt elnöki stábjának vezetője beszélt az MTI-nek adott interjújában.


Egy Fidesz-kormány első jogszabályairól szólva a politikus kifejtette: a legfontosabb feladatuk a növekedés beindítása, ezért az ehhez szükséges lépésekkel - így adócsökkentéssel - kell kezdeni a kormányzást. Emlékeztetett, hogy a sürgős intézkedések közé tartoznának majd a gyes és a gyed korábbi szabályainak visszaállítása, az ingatlanadó eltörlése és a költségvetés visszavonása is. Közölte, hogy pártja továbbra is elkötelezett a kisebb parlament ügyében, de ennek kivitelezése leghamarabb 2014-ben történhet meg.

Arra a kérdésre, hogy milyen kétharmados ügyeket lépnének meg, elmondta: többféle elképzelésük van az önkormányzatokat érintő változásokról is, de ezekkel nem foglalkoztak, mert a kétharmados többség a magyar választójogi rendszerben a "csoda kategóriájába" tartozik. Persze a csodák azért vannak, hogy néha megtörténjenek - jegyezte meg.


Szijjártó Péter kiemelte, kormányra kerülésük esetén felülvizsgálják a polgári törvénykönyvet, hiszen szerintük egy ilyen nagy jogszabály esetében megengedhetetlen, hogy ne álljon mögötte szakmai konszenzus. Az oktatással kapcsolatban megerősítette Orbán Viktor pártelnök korábbi nyilatkozatát, mely szerint Magyarországon még a legkisebb településen is kell lennie legalább alsó tagozatnak.

A politikus szerint azonnal lépni kell majd a rendőrség ügyében: a rendőrök létszáma ugyanis ma a törvényben meghatározotthoz képest háromezerrel kisebb. Helyre kell állítani a törvénynek megfelelő állapotot - szögezte le. Szólt arról is, hogy a normális ügyintézés érdekében vissza kell állítani a megyei közigazgatási hivatalokat.

Álláspontja szerint az IMF-fel kötött szerződés kondícióinak újratárgyalása magától értetődik. Mint mondta, erre azért van szükség, mert a magyar kormány gyengének bizonyult, és másoknál sokkal szigorúbb feltételrendszer alapján kapott csak hitelt a Nemzetközi Valutaalaptól. Ez azt eredményezte - fűzte hozzá -, hogy számos területen komoly szociális problémákat eredményező megszorításokra került sor.

Az egészségügyet érintve elmondta, az ágazatot muszáj lesz forráshoz juttatni, hiszen százmilliárdos a hiány. Úgy vélekedett, változtatni kell azon, hogy az orvosok, az ápolók csak a töredékét keresik annak, amit teljesítményben elvárnak tőlük, és megengedhetetlen az is, hogy balkáni állapotok uralkodjanak az intézményekben.

Úgy látja, több területen is forrásokat "lehet megfogni", ennek illusztrálásaként a BKV-t említette, hiszen a közlekedési céget évente 50 milliárd forinttal támogatja a központi költségvetés. Hozzátette, a főváros és a BKV vezetőit kell megkérdezni arról, hogyan szerzik vissza a végkielégítésekre kifizetett pénzt.

A Fidesz-kormány első lépései között fog szerepelni a bürokrácia csökkentése és a korrupció visszaszorítása - ismertette. Előbbivel kapcsolatban azt mondta, ha az átlagos európai szintre csökkenne, az 2-3 százalékos plusz növekedési potenciált szabadítana fel. Beszélt arról is, hogy be kell fejezni a közintézményeknél - például a Magyar Televíziónál, az MVM-nél, a BKV-nál és a minisztériumoknál - azt a gyakorlatot, hogy "kormánypárti kifizetőhelyekként" működjenek. Szerinte ezzel is jelentős forrásokat lehet megtakarítani.

Szijjártó Péter azt elismerte, hogy a Fidesz csökkentené a minisztériumok számát, ennek mértékéről azonban nem nyilatkozott, mert - mint mondta - ezt majd a leendő miniszterelnök dönti el. Hangsúlyozta ugyanakkor: meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy a politika rátelepedett a közigazgatásra. Mint mondta, a közigazgatási államtitkári funkciót visszaállítanák, csak az a kérdés, hogy milyen néven. Több javaslat készült a közigazgatásban dolgozók élethossziglani karrierjének biztosítására is, s igyekeznek majd a legjobbat kiválasztani ezek közül - tette hozzá.

A közösségi közlekedéssel összefüggésben leszögezte: nem értenek egyet a vasútvonalak bezárásával, hiszen ma Európában nem vasútleépítés, hanem hatalmas vasútfejlesztések zajlanak, rájöttek ugyanis a vasút stratégiai jelentőségére.

Az ellenzéki párt kormányra kerülése esetén teljesen új alapokra helyezné a magyar-szlovák viszonyt, mégpedig a kölcsönös tisztelet jegyében - mondta. Véleménye szerint a tisztelet hiánya a szlovák kormány szélsőségességéből adódik, és abból, hogy északi szomszédunk nincs tisztában az európai értékekkel, de abból is, hogy a magyar kormánynak nincs tekintélye.

Egy ilyen ügyet, mint a Sólyom-látogatás, önálló nemzeti válasz nélkül hagyni nem lehet - hívta fel a figyelmet Szijjártó Péter. "Elszaladtunk az EU-hoz, mint valami óvóbácsihoz, tudhattuk volna annak működési rendjéből is, hogy ez hónapokig semmifajta hozadékot nem fog jelenteni" - mutatott rá. A kettős állampolgársággal kapcsolatban leszögezte: a parlament erkölcsi kötelessége e kérdés rendezése, de a jelenlegi összetételében az Országgyűlés erre nem képes.

MHO / MTI

Nincsenek megjegyzések: