2008. szeptember 28., vasárnap

Hogyan lett múzeumi tárgy Demszky Gábor fekete felöltője?
2008. szeptember 27. 10:04


Pálffy Lajos

A Budapesti Történeti Múzeumba került Demszky Gábor felöltője. A ruhadarab – a múzeum közleménye szerint – évtizedek múlva az ezredforduló utáni várostörténet érdekes darabjaként lesz megtekinthető. Ennél lényegesen többet egyik érintett fél sem árult el a dologról.


A főpolgármester 2008. március 15-én vette fel a kabátot egy Boss-öltöny fölé, mert hűvös időt jósoltak az ünnepre. A testőrök esőre is számíthattak, ezért a kora délutáni napsütésben jó nagy fekete ernyőkkel igyekeztek elhárítani azokat a tojásokat, melyeket a főváros ünnepségére meghívottak kis csoportja felé hajítottak a tüntetők. Végül a kigyúrt férfiak által előadott furcsa akrobatika nem járt sikerrel, mert a főpolgármester kabátján landolt legalább egy tojás. Ez a becses ruhadarab került most múzeumba.

A Budapesti Történeti Múzeum legújabb szerzeményéről megjelent szűkszavú tudósítások után sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mi volt a döntés háttere, miért éppen erre a fekete kabátra esett a szakemberek választása. Többek között erről is kérdezte az MNO a kabátot befogadó textilgyűjtemény vezetőjét, Simonovics Ildikót, aki csak annyit közölt, hogy egy belső utasítás miatt nem nyilatkozhat, és különben is a Budapesti Történeti Múzeum már kiadott egy közleményt az ügyről, ezt kell irányadónak tekinteni. Kérdésünkre, hogy ki az illetékes nyilatkozattételre, ha a közlemény elolvasása után mégis kérdéseink lennének, közölte, hogy a közönségkapcsolatok osztályán próbálkozzunk.

A hosszas telefonálgatás után megszerzett közleményben többek között az szerepel, hogy „a múzeumok nemcsak a múlt emlékeit, hanem a jövő számára a jelenkor tárgyait is gyűjtik”, mert „ma kevesebbet tudnánk az elmúlt századok várostörténetéről, ha a BTM gyűjteményeiben nem helyeztük volna el a várostörténet emlékeit, közöttük az egymást követő évtizedek jellegzetes köznapi és ünnepi öltözeteit, munkaruháit”. A döntéshozók szerint Demszky tojással eltalált fekete felöltője is ilyen tárgyi emlék, ezért a múzeum textilgyűjteményébe került.

A joggal információszegénynek mondható írás elolvasása után tehát Zalka Péternek, a közönségkapcsolati osztály vezetőjének tettük fel kérdéseinket, de kiderült, hogy ő sincs felhatalmazva a nyilatkozattételre. Annyit azonban elmondott, hogy itt egy szigorúan szakmai döntésről van szó, Demszky kabátja végül is a történelem része, és 20-30 év múlva, történelmi távlatból „többet mond majd egy történelmi szituációról”.

Felvetésünkre, hogy ezen az alapon bekérhették volna Orbán Viktornak azt a fehér ingét is, melyben híres, az orosz csapatok távozását is felvető beszédét elmondta, Zalka Péter csak annyit válaszolt, hogy ez igaz, de nem ő hozza a döntéseket. Zalka azt ugyan nem tudja, hogy milyen alapon döntöttek éppen Demszky kabátja mellett, de abban biztos, hogy ebben politikai szándék nem volt egy szemernyi sem.

Ezek után Demszky Gábortól szerettük volna megtudni azt, mit szólt ahhoz, hogy kabátja kiállítási tárgy lesz, de a főpolgármester nem akarta kommentálni a múzeum döntését. Annyit viszont elmondtak a főpolgármester sajtósai, hogy a felöltőt közvetlenül a tojásos támadás után kérte el a múzeum Demszkytől, tehát az a sanda gyanú, hogy a főpolgármester direkt vitrinbe szánta volna a ruhadarabot és azért nem vitte tisztítóba, szerencsére megdőlt.

Nincsenek megjegyzések: