2009. április 2., csütörtök

Gyurcsány lehet a bűnbak az MSZP-ben


Bajnai Gordon miniszterelnök-jelöltsége eddig nem hozta meg a várt stabilitást, a jövőben pedig az utcán folytatódhat az előre hozott választások követelése. Gyurcsány Ferenc nem szeretne pozíció nélkül maradni, mert a hisztérikusan viselkedő MSZP-ben könnyen bűnbakká válhat.

Gyurcsány Ferenc úgy megy, hogy jön - legalábbis ez volt a politikus elképzelése, miután a múlt hétvégén elbúcsúzott a kormányfői szék után a pártelnökségtől is. Mivel azonban társai nem fogták könyörgőre, a leköszönő miniszterelnök belátta, hogy védelmet jelentő pozíció nélkül maradhat. Márpedig ez az életveszéllyel egyenlő a hisztérikus primadonnaként viselkedő MSZP-ben. Hiába alakult kedvezően az utódlás Gyurcsány szempontjából - sikerült a hozzá közel álló Bajnai Gordon jelöltségét áterőltetni a szocialistákon és a liberálisokon -, a pártbefolyás elveszítése megpecsételhetné jövőjét.

A helyzet ma is képlékeny: Bajnai megnevezése még azt a szusszanásnyi szünetet sem hozta a balliberális tábornak, amelyre a komédiába fulladó miniszterelnökjelölt-kereső kampány lezárása után számítottak. Az uniós pénzek korábbi elosztóját ugyanis nem fogadták kedvezően az úgynevezett "piacok". A bejelentést követően nemhogy erősödött volna, de gyengült a forint, hazánkat a Standard and Poor's leminősítette, a Wall Street Journal pedig arról írt, hogy a belpolitikai nyugtalanság nem csökkent. Ebben a szellemben nyilatkozott Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő elemzője is a Napi Gazdaságnak. Szerinte ha nem sikerül erős támogatottságú kormányt állítani az ország élére, további leminősítés várható.

Terhes örökség

A gyenge vezetés nagyobb feszültséget is jelent, azaz: az utca ismét a demonstrációké lehet. Nem elsősorban a további megszorításokat elutasító szakszervezetek, hanem a politikai félmegoldásokkal elégedetlenek hallathatják hangjukat. Erre már mutatnak jelek: a Fideszhez köthető szervezetek - a Magosz, a Polgári Körök Országos Szövetsége, a Nemzeti Fórum - Fricz Tamás politológus vezetésével vasárnapra demonstrációt hirdettek, előre hozott választásokat követelve. A tüntetések politikai kockázata csökkenőben van, hiszen a forint hétfői gyengülése után aligha lehetne a "hataloméhes kormányellenes erők" akciójához kötni a nemzeti fizetőeszköz esetleges újabb megroggyanását.

Bajnai Gordonnak most vélhetően kisebb gondja is nagyobb annál, hogy tüntetőkre figyeljen. Kezelésre vár a gazdasági helyzet, és akut politikai problémákat is orvosolnia kellene. Azzal, hogy Gyurcsány maga vezette fel hétfőn a sajtó képviselői elé utódját, és a parlamentben "megvédte" az ellenzéki támadásoktól, súlyos terhet rakott Bajnaira. A kormányfőjelölt pozícióját ugyanis nemcsak kiválasztásának körülményei, hanem a legnépszerűtlenebb politikusok - Gyurcsány és Kóka János - támogatása, illetve velük való korábbi kapcsolatai eleve gyengítik.

Pánik az MSZP-ben

Azt sem tudni, miképp lehet a Bajnai által bejelentett biztonsági minimumelvnek (az MSZP erős emberei vegyenek részt a kormányzásban) és az SZDSZ által a támogatás fejében szabott feltételnek (a kormány legyen szakértői jellegű, minél kevesebb pártpolitikussal) egyszerre megfelelni. Ha ugyanis a kormány hemzseg majd a szocialistáktól, az SZDSZ ismét egy kisebbségi MSZP-kormány kültagjává válik. Ha viszont Bajnai az SZDSZ-nek kedvez, s szakértői imázsát erősítené, nem tudni, hogyan szerez majd minisztereket a kormányfői "megtiszteltetés" elől is visítva menekülő pénzügyi-közgazdászi világban.

Bajnai Gordon akkor sem érezhetné biztonságban magát, ha minden bársonyszékbe szocialista politikust ültetne (amit a kiszivárgott hírek szerint nem tervez). A frakciónak ugyanis olyan megszorító csomagot kellene támogatnia, amelyet Gyurcsány még fénykorában sem mert előterjeszteni - mindezt az európai parlamenti kampány időszakában. Az MSZP veszteségminimalizálási terveiben aligha szerepel a még kitartó pártbázis tovább faragása, például a 13. havi nyugdíj elvételével (lásd Mit akar a jelölt? című keretes írásunkat). Ha viszont júniusig a "reform" és a "szolidaritás" összebékítgetésével telik az idő, a már most is gyenge lábakon álló államháztartás és forintárfolyam könnyen bedőlhet. A következő egy év két választása, a megszorítások menedzselése, a várhatóan szükséges pótköltségvetés elkészítése, az adótörvényekről és a 2010-es büdzséről szóló őszi vita még egy rutinosabb politikust is próbára tenne. Mindezek figyelembevételével aligha kerül le a napirendről az előre hozott voksolás. Ha ugyanis az EP-választáson nem mutatkozik meg Bajnai "csodahatása", s az MSZP támogatottsága a gyurcsányi mélységekben marad, valamit ismét muszáj lesz lépni. Addigra azonban az idő előtti voksoláson kívül már minden túlélési opciót (koalíciós szakítás, új programok meghirdetése, miniszterelnök-csere) kipróbáltak a szocialisták.

A rajt nem biztató Bajnai számára: a Nézőpont Intézet felmérése szerint a megkérdezettek nyolc százaléka tartja alkalmasnak a miniszterelnöki posztra (Orbán Viktornál ez az arány ötven százalék). Az MSZP azonban időt akar nyerni, s belső konfliktusai, hétvégi kongresszusa foglalkoztatja. Hétfőn ugyanis Gyurcsány Ferenc begyújtotta a rakétákat. Sajtóhírek szerint támogatói már az alapszabályt böngészték, kutatva a lehetőséget, hogy múlt szombati lemondása ellenére miként indulhatna mégis a pártelnökségért. Az ismételt pajzsra emelést azonban nem csak az MSZP-elnökségre esélyes Szekeres Imre hívei tartják kétségesnek. "Ez itt nem Ausztrália, az eldobott bumeráng nem tér vissza" - nyilatkozta az Origónak Tóth Károly szocialista országgyűlési képviselő. Hasonlóan vélekednek az általunk megkérdezett MSZP-s politikusok: egyikük szerint még közvetlenül a kongresszus előtt is érkeznek majd Gyurcsány-párti nyilatkozatok, de kérdéses, hogy mindezzel meg lehet-e változtatni a hangulatot.

Többen viszont nem tartják ennyire földtől elrugaszkodott ötletnek, hogy Gyurcsány átvenné az országgyűlési képviselőcsoport vezetését. "Ha úgy akarja, övé lehet a frakcióvezetői tisztség" - mondja lapunknak egy budapesti képviselő. Márpedig valamilyen pozícióra szüksége lesz a leköszönő kormányfőnek, hogy elhárítsa a pártelit támadásait. Ez akár a Táncsics Alapítvány vezetése is lehet, ahonnan elkezdhetné önmaga újjáépítését.

A szocialista hagyomány Gyurcsány kezére játszik: eszerint minden pozícióvesztőt "illik" kárpótolni. Így lesznek az MSZP-kongresszusok sikertelen elnökhelyettes-jelöltjeiből alelnökök. A lojális frakcióvezetőnek, Lendvai Ildikónak - szól a forgatókönyv - pedig találnának valami funkciót. Ennek ellentmond, hogy Daróczi Dávid kormányszóvivő úgy fogalmazott: ha kell, Gyurcsány mezei képviselőként dolgozik a parlamentben. Nehéz elképzelni, hogy az exminiszterelnök talpas képviselőként tűri majd a "Bajnai-Gyurcsánykormány" ellenzéki bírálatát.

Választó liberálisok

A Gyurcsány-kormányok örökségével nemcsak Bajnai, hanem a mögé beálló SZDSZ is küszködik. Hiába hirdetett a párt tavaly ősszel új politikát, a liberálisok most ismét hozzákötik magukat a haldokló MSZP-hez. A többség ugyanis nem látott más kiutat az előre hozott választások elkerüléséhez. Hosszú ideje ez volt az első lépés, amely nem a Fodor-Kóka-ellentét alapján dőlt el: az SZDSZ elnöke és az "örök" vetélytárs frakcióvezető is Bajnai mellett voksolt. Igaz, a Fodor által múlt csütörtökre bejelentett ultimátum elfelejtése (az elnök azzal fenyegetőzött, ha nem egyeznek meg, maga kezdeményezi az előre hozott választásokat) óta sejteni lehetett, hogy a szabad demokraták legfőbb érdeke a megegyezés.

Békés megye liberálisai viszont előre hozott választásokat akarnak, s az SZDSZ-ben már fehér hollónak számító falusi polgármester, a Medgyesegyházát a rendszerváltás óta vezető Nagy Béla a Bajnait támogató döntés miatt a kilépésre is elszánta magát. Liberáliséknál azonban nem csak a közvélemény-kutatások szólnak az idő előtti voksolás ellen. Információink szerint az SZDSZ kasszája is üres, a szabad demokraták legutóbbi plakátkampánya ugyanis leszívta a párt tartalékait. Vagyis lehet, hogy a liberálisok lesznek Bajnai utolsó tartalékai. Az MSZP számára kevéssé vállalható megszorítások az SZDSZ-ben élet-halál kérdéssé váltak; így kívánják megtartani reformfanatikus szavazóikat.

Nincsenek megjegyzések: