MSZP: szakadás és tömeges kilépések?
Szanyi Tibor: Ne legyenek újraválaszthatók a régi pártvezetők!
A pártszakadás sem zárható ki a szocialisták július negyedikei kongresszusán
A mester és tanítványai: Ficsor Ádám és Molnár Csaba miniszterek tegnap is Gyurcsányra voltak kíváncsiak (Fotó: Béli Balázs)
"Ennyi véletlen, ennyi egyéni vélemény, ennyi elszigetelt szomorúság és búbánat nincsen" - írja Bayer Zsolt, lapunk főmunkatársa a különféle MSZP-s szekértáborok egyre keményebb kiszólásairól, levonva a következtetést, hogy ez nem más, mint a nyilvánosság felkészítése az elkerülhetetlenre: menni kell. Alighanem ez az egyetlen közös pont a párt belső kritikusainak állásfoglalásaiban, hiszen az MSZP-t ma a szekértáborok egyre durvuló harca jellemzi.
A kormánypárt érdekcsoportjaiban egyszerre okoznak problémát a választási listaállítás miatt kialakult sérelmek, a megújulás kérdése, a miniszterelnök- és pártelnökjelölés, valamint a civil életben való elhelyezkedés rémképe. Szanyi Tibor tegnap azt javasolta, hogy az MSZP elnökségéből vonuljon háttérbe mindenki, aki az őszödi beszéd és Gyurcsány Ferenc leváltása között a pártelnökség tagja volt.
Szanyi – aki nem került befutó helyre a fővárosi listán – mást is szemére vetett pártjának. "Az EP-választásokon a napnál világosabban kiderült – mondta –, hogy az SZDSZ-t leszámítva az összes többi párt a baloldali tortából kínálgatott a választóknak, nekünk, az MSZP-nek viszont alig maradt mondanivalónk. Az elmúlt években követett politikánk, az emberarcú neoliberalizmus ugyanis ellentmondásban volt hagyományos értékeinkkel." Információink szerint az elnökségről bizalmi szavazást kezdeményező fiatalok csoportja azt szeretné elérni, hogy az MSZP régi funkcionáriusai belássák, az ő érdekük is, ha július 4-én a vezérkar maga javasolja a tisztújítást.
Az az érvük, hogy a szocialista tagság körében egyre nagyobb az igény az arculatváltásra és a személyi megújulásra, emellett a jelenlegi elnökségi tagok újra jelölhetik magukat tisztségükre akkor is, ha az MSZP legfőbb döntéshozó szerve megvonná tőlük a bizalmat. A harc azonban nemcsak erről szól, hanem arról is, hogy ki legyen a miniszterelnök-jelölt, s ki kerüljön fel a területi listákra a befutónak tűnő helyekre. A jelenlegi MSZP-frakció nagy része ugyanis a következő parlamenti választás után nem jutna be az Országgyűlésbe. A budapestiek Hagyó Miklós vezetésével már elkészítették listájukat, amelyről több régi motoros neve lekerült, Baráth Etele emiatt párttagságát is felfüggesztette. A belügyi vonalon politizáló idősebb Gál Zoltán például a listaállítás felfüggesztését és újragondolását kezdeményezte, amelyet értesüléseink szerint a frakcióból még több tucatnyian támogatnának. Szintén nincsen egyezség arról a forgatókönyvről sem, amelyet Szekeres Imre honvédelmi miniszter, az MSZP elnökhelyettese vetett fel. Eszerint a költségvetés és az adótörvények megszavazása után akár be is fejezhetnék a kormányzást, amely néhány hónappal hozná előre az új választásokat. Ez a "gesztus" –, amelyet már Lendvai Ildikó pártelnök is megfontolandónak tart – nem lenne nagyvonalú, mindössze a kampánynak szólna, azt remélik ettől ugyanis, hogy néhány százaléknyi népszerűséget hozna a konyhára.
Csakhogy ez esetben sincsen szó egyeztetett álláspontról, azok a szocialista politikusok, akik már erősen sejtik, hogy nem jutnak be a következő parlamentbe, nem akarnak lemondani két-három havi fizetésükről. A végső szót erről a kérdésről is a júliusi vagy az azt követő őszi kongresszus mondhatná ki.
A miniszterelnök-jelölés kérdésében szintén eltérnek az érdekcsoportok javaslatai. Egyesek kívülről hoznának jelöltet, míg mások párton belüli személyt akarnak. Felmerült már Molnár Csaba kancelláriaminiszter és Botka László neve is mind a kormányfői, mind pedig a pártelnöki posztra. Előbbire egyébként nincs nagy tülekedés a borítékolható kudarc miatt. Szeged polgármestere tegnap lapunknak ismét megerősítette, hogy nem kíván elindulni egyik tisztségért sem. A Magyar Hírlapnak nyilatkozó, névtelenséget kérő forrásaink szerint az MSZP-ben már minden elképzelhető, s mindennek az ellenkezője is. Ha nem sikerül a kedélyeket lecsillapítani a kongresszuson, a pártszakadás vagy a tömeges kilépések sem zárhatók ki – mondták.
Tegnap Szanyi Tibornak is sikerült még jobban felkavarni a már amúgy is forró indulatokat. A szocialista politikus szerint az MSZP-nek ki kell lépnie Gyurcsány Ferenc árnyékából, de még a cipőjéből is, le kell számolnia a bukott miniszterelnök
liberálanarchista örökségével. A HVG internetes kiadásának adott interjújában Szanyi Tibor azt is javasolta, hogy az MSZP teljes vezetőségét cseréljék le, s mindenki vonuljon háttérbe – ne is indulhasson újra párttisztségéért –, aki az őszödi beszéd és Gyurcsány leváltása között a pártelnökség tagja volt.
Ezt a javaslatot információink szerint lényegében az összes szekértábor elveti, hiszen a Mesterházy Attila, Ujhelyi István, Botka László nevével fémjelzett fiatalok, valamint a Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Szekeres Imre trojka képviselőinek jó része tagja volt ebben az időszakban a szocialisták vezérkarának.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése