2009. február 27., péntek

Sasazértis
Kell a csasztuska! - Így menti meg az MSZP Sas Józsefet

2009.02.26

Példátlan baloldali összefogás készíti elő Sas Józsefnek a visszavonulási terepet. Ha ugyanis jogerős ítélet születik az adócsalásért első fokon felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt komikus perében, minden bizonnyal le kell mondania a Mikroszkóp Színpad igazgatói posztjáról. A másodfokú tárgyalást értesüléseink szerint márciusra írja ki a Fővárosi Ítélőtábla, s hamarosan a színház közszolgálati szerződése is lejár.

"Józsi az életben maradásért küzd valamennyi színpadon töltött percében, a mélyről jöttek elszántságával, a létükben fenyegetettek elkeseredett lázadásával. A Sas Józsi-félék többé már nem hajlandók veszíteni" - írta az Élet és Irodalomban február 6-án Verebes István, a Mikroszkóp Színpad állandó fellépője. Sas Józsefnek van is miért küzdenie, hiszen 2005-ben többrendbeli tb- és adócsalás, valamint magánokirat-hamisítás miatt emeltek vádat ellene, s az ügy végére azóta sem került pont. Van, aki szerint a per elhúzódása is a direktort segíti, de az elsőfokú ítélet óta kapott lehetőségek anyagilag és erkölcsileg is Sas túlélését készítik elő.

Szilveszteri dömping

Az átlagnéző csak annyit érzékelt, hogy bár már régen elmúlt a Kádár-korszak, és Sas József az utóbbi időben inkább a bűnügyi tudósításokban tűnt föl, két televíziós csatorna is Sas-kabarét adott szilveszterkor. Az ATV a legújabb, óévbúcsúztatóra készült műsort sugározta, a TV2 viszont képes volt leadni a Mikroszkóp Színpad egy korábbi összeállítását. Mondhatnánk, az élet őket igazolta, mert toronymagasan Sas nyerte a nézettségi versenyt. Január 3-án azonban a közszolgálati televízió is ünnepi műsort közvetített Sas József 70. születésnapja tiszteletére. Megérne egy elemzést, hogy kétmillió embert vajon miért a "munkásőrcsasztuskák" szórakoztatják még mindig, a népszerűség azonban más kérdéseket is felvet: akire ennyien kíváncsiak, s a piacon is megélhetne, azt miért kell közpénzekkel támogatni?

A tavaly márciusi elsőfokú ítélet szerint Sas József 46,1 millió forinttal rövidítette meg az államot, színlelt megállapodással kerülve meg az adófizetési kötelezettséget. Amikor márciusban lejárt a Mikroszkóp Színpad - évenként meghosszabbítandó - közszolgáltatási szerződése is, úgy tűnt, Sas színháza hamarosan összeomlik. A tiltakozó fővárosi Fidesz-frakciónak azonban csupán az első fokon már elítélt direktor - szerinte megérdemelt - Kossuth-díját sikerült megakadályoznia, azt már nem tudták elérni, hogy az 51 százalékban önkormányzati, 49 százalékban Sas tulajdonában lévő színház éléről elmozdítsák: a közgyűlésben a színház mellett kardoskodó szocialistákat az MDF segítette ki (lásd keretes írásunkat). A színház közszolgálati szerződését Sas Józsefestül hosszabbították meg, így továbbra is évi 117 millió forint közpénzt kap (80 milliót az államtól és 37 milliót a fővárostól).

A direktor az elsőfokú perig a 46,1 millió forintból 25 milliót visszafizetett, a kárból tehát ennyi megtérült. Mire másodfokon is ítélet születik, a fennmaradó összeget is törlesztheti - ehhez pedig, úgy tűnik, minden segítséget megkap. Havi bruttó 448 ezer forintos igazgatói fizetésén túl a főváros prémiumként megadja neki éves fizetése 100 százalékát, s a kulturális bizottság - akár formai és eljárási hibákon keresztülbukdácsolva - további szerződéseket is tudomásul vesz. A birtokunkba került dokumentumok tanúsága szerint így Sasnak pluszpénz jár egy jelenet megírásáért, megrendezéséért és eljátszásáért is. Mindez olyan mulatságos helyzetekhez vezet, amelyekben Sas József (a színházi vállalkozás nevében) megbízza a saját bt.-jét képviselő Sas Józsefet, hogy játssza el a Sas József által írt jelenet egy szerepét - szigorúan alávetve magát Sas József rendező utasításainak.

Sas megbízza Sast

A legutóbbi szerződések a Mikroszkóp Színpad Kht. (képviseli: Sas József) mint megbízó és a Miksas Bt. (képviseli: Sas József) mint megbízott között jöttek létre tavaly október-novemberben. A Közkívánatomra című kabaré megrendezéséért így Sas 1,1 millió forintot, ugyanezen műsor hat jelenetének megírásáért 140 ezer forint plusz áfa megírási jogdíjat kapott. A Le vagytok szavazva, a Közkívánatomra és a BÚÉK Mikroszkóp című előadásokban való fellépésért előadásonként 85 ezer forint plusz áfa járt neki, a Viharos nap című dalszöveg, valamint a Létminimum és a Betéti társaság című jelenetek megírásáért pedig összesen 70 ezer plusz áfa megírási jogdíjat kapott.

A tévéműsorokért járó összegek is őt gazdagíthatják, mert bár a produkciókat a színházból közvetítik, erre vonatkozó egyértelmű tétel nem jelenik meg a színház bevételei között. A szerződések pedig, mivel magántulajdonban lévő csatornákról van szó, üzleti titoknak minősülnek. Televíziós forrásokból azonban úgy tudjuk, hogy nem saját gyártású egész estés showműsorokért, melyekhez nem kell díszletet építeni, a tévék 5-6 millió forintot fizetnek, ezen osztoznak a közreműködő művészek. Mindazonáltal szokatlan, hogy ugyanazon a napon, főműsoridőben két csatorna is ugyanolyan programmal próbáljon nézőket csábítani, s hogy valaki két helyre is el tudja magát adni.

Mint Latinovits

"- Mondja, Hacsek, ért maga az adókedvezményekhez? - Nagyon keveset... De még nem jogerős!" - hangzott el a poén Sas József szilveszteri kabaréjában. A műsor felvételekor a közönség vette a lapot, így az ellene folyó eljárást a komikus sikerrel fordítja a saját javára. A nézők nemcsak a Kolompár Orbán-os viccekért hálásak, de kedvencük melletti szolidaritásukat is kifejezik. Gyurcsány Ferencnek nem sikerült Kossuth-díjjal javítani Sas megtépázott nimbuszán, a baloldali értelmiség azonban az anyagiakon túl erkölcsileg is támogatja.

"Nem tudom, ha egyszer otthagyja a Mikroszkóp Színpadot, a vidéki kultúrházak deszkáin kívül vár-e rá máshol is tér. Ha nem, az a magyar színházi állapotok újabb nagy mulasztásai közé sorolható majd" - zárta méltató sorait Verebes István már említett írásában, melyben a legnagyobb komikusokhoz (Latabár, Salamon Béla, Hofi), illetve a legnagyobb színészekhez (Latinovits, Mensáros, Sinkovits) hasonlítja Sas Józsefet. Az üzenetet talán vette valamelyik budapesti színház jelenlegi vagy leendő igazgatója; s ha így van, akkor a komikus az adósság megfizetésével nemcsak a börtön fenyegető rémétől szabadul meg, de a fővárosi művészvilágnak is megbecsült tagja lehet.


IGÉNYES REPERTOÁR

"Lendületes, összeforrott társulat, kemény munka, sokszínű, igényes színvonalú repertoár, magas látogatottság" - írja a 2007/2008-as évad művészeti tevékenységéről Sas József, amit a többi, közhasznú társaságként működő budapesti színház szakmai beszámolójával együtt - a Fidesz ellenszavazatával - múlt csütörtökön fogadott el a főváros kulturális bizottsága. A sikert szerinte többek között a neves vendégművészek sora - Bajor Imre, Straub Dezső, Verebes István, Hernádi Judit, Kapócs Zsóka, Koltai Róbert, Nyertes Zsuzsa - garantálja. Sas Józsefet az ülésen Selmeczi Tibor helyettesítette, aki elmondta: a Centrál Színházzá alakult Vidám Színpadról kikopott nézők átmentek hozzájuk, bár örömmel fedezik föl, hogy fiatalok is látogatják őket. Mindazonáltal tudják, hogy fiatalítaniuk kellene, ezért áprilistól stand up comedyt is terveznek.


HUMÁNUS GONDOLATOK SZÍNHÁZA?

A Fővárosi Közgyűlés tavaly - a színházi évadokhoz igazodva - március 31-ről július 31-re módosította a közhasznú társaságként működő budapesti színházak közszolgáltatási szerződésének lejárati idejét. Ha tehát Sas József másodfokú pere valóban megkezdődik tavasszal, versenyfutás indul az idővel: előbb születik-e meg a jogerős ítélet, mint ahogy a színház szerződése lejár? Ha nem, jó esély van arra, hogy a közgyűlés újabb egy évre megerősítse a színpad működését. A lehetséges forgatókönyveket jelzik a közgyűlés tavaly március 27-i vitájának alábbi részletei:

Csomós Miklós (Fidesz): "A Mikroszkóp Színpad Kht.-nak március 31-én lejár a szerződése, s mivel a jelenlegi ügyvezető igazgató, Sas József ellen első fokon ítélet született, felkérnénk őt, hogy önként mondjon le. Ezzel megkönnyítené a közgyűlés dolgát a közszolgáltatási szerződéssel kapcsolatban."

Gy. Németh Erzsébet (MSZP): "A fővárosi önkormányzat akkor jár el helyesen, ha egy elsőfokú, nem jogerős bírói ítéletet, amely Sas József művészigazgatót magánemberként érinti, nem keveri össze egy színház meglétével és működtetésével. Aki a közszolgáltatási szerződést nem hosszabbítja meg, az azokat a nézőket sérti meg, akik kedvelik ezt a műfajt."

Hock Zoltán (MDF): "Nem kívánunk közreműködni egy budapesti kulturális intézmény bezárásában vagy felszámolásában. Sas József igazgató személyére akkor térjünk vissza érdemben, amikor a bíróság meg fogja hozni a jogerős ítéletét."

Steiner Pál (MSZP): "Az ártatlanság vélelme Sas Józsefet is megilleti. Tudjuk, hogy erkölcsileg felróható, amit tett, de akkor lehet majd azt mondani, hogy bűnös, ha a másodfokú bíróság is így ítéli meg."

Dancs Gábor (SZDSZ): "Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a közpénzek helyesen használódnak fel egy olyan cégben, amelynek a vezetőivel szemben adóhiány miatt büntetőeljárás folyik. Ezért támogatni tudom Csomós képviselőtársam javaslatát."

Rétvári Bence (KDNP): "Nem egyszerűen arról van szó, hogy ki lesz a kht. ügyvezetője. Komolyan el kell gondolkodnunk azon, hogy leszünk-e társtulajdonosai egy olyan embernek, akit jogerősen elítélnek."

Horváth Csaba (MSZP-s főpolgármester-helyettes): "A Mikroszkóp Színpad jelenleg az egyetlen olyan klasszikus kabarét játszó, élő színház, amely humánus gondolatokat juttat el a nézőkhöz, és amely színház működésével naponta megmenti az egyik legősibb magyar színházi hungarikumot, a pesti kabarét. Ennek a polgári öntudat számára olyan fontos műfajnak nemcsak múltja, jelene, hanem jövője is van. A Mikroszkóp a félelem nélküli szabad véleménynyilvánítás szimbóluma, még ha ez önöknek nem is tetszik."

Nincsenek megjegyzések: